programatik reklamcılık

Programatik: Geleceğin dijital medya satın alma teknolojisi

Nereden çıktı bu programatik? Dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının sonu mu geliyor?

Markaların, dönüşüm hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için, doğru yerde, doğru hedef kitleye, en uygun maliyetlerle ulaşması gerekir. Bunun için birçok firma dışarıdan hizmet alarak, dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının envanterinde reklamlarının yayınlanmasını sağlayabiliyor. Ancak firmalar son yıllarda programatik reklam teknolojisinin gelişmesi ve satın alma maliyetlerinin düşmesiyle maksimum fayda sağladıkları programatik satın almaya odaklanıyorlar.

Programatik satın alma nedir?

Programatik, reklamverene demografik, coğrafi ve davranışal hedefleme seçenekleri sunan, milisaniyeler içinde her bir reklam yerleşimi için gerçek zamanlı teklif verilmesine olanak sağlayan, bu sayede reklam yayıncısı için de envanterin değerini koruyan hedeflenebilir ve ölçümlenebilir bir dijital reklam teknolojisidir.

Programatik satın alma’nın en büyük avantajı zaman, fiyat ve doğru hedefleme

Dijital medya satın alma ajansları, yayıncı web siteleri ile irtibat kurup, price-risturn konusunda anlaştıktan sonra, sadece içerik bazlı hedefleme grupları oluşturarak reklam verene sunabiliyorlar. Üstelik kreatiflerin ajans-yayıncı arasında gidip gelmesi, onaylanan reklamların yayına girme süresini de uzatıyor.

Programatik ise çok daha geniş hedefleme seçenekleri sunmasının yanı sıra real time bidding sayesinde, ‘bir yayıncı web sitesinin envanterinde reklamının yayınlanmasını isteyen ve en yüksek fiyatı veren reklam verenin reklamlarının yayınlanmasını’ sağlıyor, üstelik milisaniyeler içinde..

RTB ile yayıncı web sitesinin envanterinin gerçek değerinin altında satılması da engelleniyor.

Ayrıca programatik sayesinde yeniden hedefleme reklam kampanyalarında, firmalar ROI hedeflerine daha kolay ulaşabiliyorlar.

Programatik satın almada Google Adx, AppNexus ve OpenX en popüler ağlar arasında yer alıyor. Türkiye’de en çok kullanılan exchange network’ün ise Google Adx olduğunu söyleyebilirim.

Yerli bir programatik teknolojisi var mı?

Programatik satın almada kendi teknolojik altyapısını kullanan şirket sayısı oldukça az, şirketler genellikle Oracle gibi yazılım devlerinin programlarını satın alıyorlar. Türkiye’de Türk Telekom’un geliştirdiği Programattik isimli bir programatik ürünü var, ‘yapay zeka ile yüksek performans’ iddia ediyor..

Bu arada yazımın başında sorduğum “dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının sonu mu geliyor?” soruya cevap vereyim.

Programatik, geleneksel bir anlayışla hizmet veren dijital medya satın alma ajansları için bir tehdit gibi algılansa da, fırsata çevrilebilir bir teknolojik yeniliktir.

Dijital medya planlama ve satın alma ajanslarının kendilerini ve işlerini teknolojiye adapte etmeleri gerekiyor. Sadece cpm fiyatına göre içeriğe dayalı medya planlama dönemi geride kalıyor. Ajansların, medya planlamalarında ad exchange platformlarını kullanmaları mevcudiyetlerini korumak için bir gereklilik olarak görünüyor. Çünkü programatik hem reklam veren, hem planlama ajansı, hem de yayıncılar için hız+verimlilik=kârlılık sağlıyor.

IAB Türkiye’nin Campaign Türkiye Ocak sayısında yayınlanan ‘2016’nın Trendleri’ bültenine göre, Amerika’da dijital satın almanın %55’i, Avrupa’da ise neredeyse %35’i Programatik üzerinden geçiyor. Şu anda Türkiye’de %3-5 arasında olan bu oran artış gösteriyor.

Yine IAB Türkiye’nin verilerine göre, 2016’nın ilk yarısında programatik harcamaları bir önceki yıla göre %435 artış göstererek 164 milyon liraya ulaştı.

Google’ın programatik’e bakışı ise gelenekselcileri çok kızdırıyor. Google, display satın almaların toplam satın almalara oranının 2017’de %83 olacağını öngörüyor..

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*