Geleneksel ve dijital reklam mecraları

Reklam dediğimde aklınıza gelen ilk üç mecra, gazete, radyo, televizyon..

değil mi?

Aslında reklamlar milattan önce 3000’li yıllardan bu yana hayatımızda var. Sümerlilerin yazıyı bulmasından önce çığırtkanlar aracılığıyla yapılan reklamlar, daha sonraları fiyat tabelalarının kullanılmasıyla hayatımıza girmişti. Her ne kadar parayı Lidyalıların bulduğu iddia edilse de, Sümerlilerin para kullanıldığı bilinmektedir.

20. yüzyılın en iyi reklam mecraları gazete, radyo ve televizyondu fakat 21.yy’da işler biraz daha değişti. Internet’in keşfi ve teknolojinin hızlı gelişimiyle cebimize girecek kadar küçülen bilgisayarlar yeni bir dünyanın kapısını araladı.

Dijital reklam dünyası

Dijital reklamları,  geleneksel reklamlardan ayıran en büyük özellik, ölçümlenebilir olmasıdır. Dijital reklamlar, reklamverene; reklamın nerede, ne zaman, kaç kişiye gösterildiğini, reklamı görüntüleyenlerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi demografik bilgilerini, ayrıca reklamlardan ne kadar geri dönüş (tıklama, indirme, üyelik vb.) alındığını net olarak gösterir.

Gazete, TV ve radyo reklamlarında ise reklamverene tiraj, izleyici ve dinleyici sayısı gibi genel istatistikler sunulur. Ayrıca geleneksel reklamlardan elde edilen dönüşümlerin, sağlıklı bir şekilde hesaplanması da çok zordur.

Dijital reklamlar, gazete reklamlarına göre daha ucuz, esnek ve interaktif olması sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Ancak günümüzde TV, gazete ve radyo reklamları halen etkisini sürdürdüğü için dijital reklamların, geleneksel reklam mecraları ile birlikte kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

Gazetede reklam fiyatları okuyucu kitlesinin özelliklerine ve reklam boyutuna göre değişir, online‘da ise web site trafiği, okuyucu kitlesi, banner boyutunun yanı sıra reklamın gösterileceği kişi sayısı  veya alacağı tıklamalara göre ücretlendirme yapılmaktadır. Bazı reklamlarda ücretlendirme (CPA, CPL) aksiyon başı da (üyelik, indirme vb.) yapılabilir fakat çok kullanılan bir yöntem değildir.

Dijital reklamlarda sıklıkla kullanılan ücretlendirme modeli CPM (Cost Per Mille) ve CPC (Cost Per Click)’dir. CPM’de bin gösterim başına, CPC’de ise her tıklama için ücret ödenir.

Sonuç olarak, geleneksel medyanın yanı sıra dijital medyayı etkin bir şekilde kullanan kurumlar kazançlarını arttırıyorlar.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*