Dijitalleşme ama nasıl?

Teknolojinin hızlı gelişimi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketim alışkanlıkları da değişti. Artık müşteriye ulaşmak için internet bir numaralı kanal! Peki işinizi internet’e nasıl taşıyacaksınız?

İşinizi internet’e taşımadan önce, internetin size sağlayacağı yararlardan bahsedeyim.

  • Yeni müşterilere ulaşabilirsiniz
  • Ürün ve hizmetlerinizi web siteniz veya mobil uygulamanız üzerinden satabilirsiniz.
  • Potansiyel müşterilerinize doğrudan hedefli reklamlar sunabilirsiniz.
  • Müşterilerinizin coğrafi ve demografik bilgilerini görebilir, sitenizde ve uygulamanızda neler yaptıklarını analiz edebilirsiniz.

Eğer bunlar sizi cezbettiyse başlayalım 🙂

Öncelikle dijital varlıklarınızı oluşturun, dijital varlıklardan kastettiğim web sitesi, blog, mobil site, mobil uygulamalar ve sosyal medya siteleri..

Web sitenizi oluşturun

Günümüzde iyi tasarlanmış bir web sitesi kurumsal kimliğin olmazsa olmazlarındandır. Web sitenizde ürün ve hizmetlerinizden detaylıca bahsedebilir, hatta online satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Web sitesi oluşturmak için ücretli ve ücretsiz birçok alternatif var. Eğer temel düzeyde web teknolojilerine hakimseniz wordpress, joomla, drupal, opencart, magento gibi platformlar ile sadece hosting ve domain ücreti ödeyerek web sitenizi kendiniz kurabilirsiniz. Ancak bunu yapacak vaktiniz yok ise ihtiyacınıza uygun web sitesini izin için oluşturabilecek bir firma ile iletişim kurabilirsiniz.

Web sitenizin responsive yapıda olması ve popüler web tarayıcılarında %99+ oranda düzgün görüntülenebiliyor olması önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca web sitenizin Google’ın arama motoru optimizasyonu başlangıç kılavuzunda belirtilen SEO kriterlerine uygun tasarlanması gerekir.

Blog sitenizi oluşturun

Bloglar, potansiyel müşterilere dokunabileceğiniz ücretsiz araçlardır. Blogda faydalı olmak adına yapacağınız bilgilendirme, öneri ve incelemelerle müşterilerinizi artırabilir, satışlara dolaylı katkılarını görebilirsiniz.

Bir blog kurmak için ücretli ve ücretsi bir çok alternatif vardır. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu en iyi çözüm WordPress’tir. Dilediğiniz zaman wordpress blogunuzu kolayca oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturun

Dijital varlığınızı oluştururken sosyal medyayı da kullanabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler web sitelerine ek olarak – hatta bazen web siteleri yerine – Facebook, Twitter, Google+ sayfalarını kullanıyor.

Soyal medya sitelerinde hesap oluşturmak ücretsizdir, Türkiye’de en popüler olan sosyal ağlar arasında Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin ve Google+ gelmektedir. Bu sitelerden hemen firmanız için sayfa oluşturup içerik yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Mobil uygulamanızı oluşturun

Müşterilere online ortamda ulaşmanın diğer bir yolu cep telefonları. Büyük olasılıkla cep telefonunuza uygulama veya oyun indirmişsinizdir. Bu uygulamaları kendiniz de oluşturabilir ve müşterilere sunabilirsiniz.

Mobil uygulamalar müşterilerinizle daha kolay bağ kurmanıza olanak sağlar. Bir mobil uygulama ile müşterilerinize ürün-hizmet kampanyalarınız ile ilgili bildirimler gönderebilir, üyelerinize özel mesajlar iletebilirsiniz. Daha da önemlisi akıllı telefon kullanımının her geçen gün artması ile mobil cihazlardan yapılan satışlar da artıyor ve bu mobil satış rakamlarınızın artacağı anlamına geliyor.

ve son olarak, asla arkanıza yaslanmayın!

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için içerik üretmeniz ve onları etkileyecek kampanyalar hazırlamanız gerekiyor. Burada tam 4 farklı dijital kanal var ve müşteri/satış sayısını artırmanız için bu kanalları en iyi şekilde yönetmelisiniz.

Dijital varlıklarınızı Ölçün!

Dijital tarafta atacağınız her adımı ölçebilirsiniz. Bu noktada gerçekten geleneksel medyanın asla veremeyeceği kadar detaylı istatistiklere sahip olacaksınız. Elbette bunun için bir analysis aracı kullanmanız gerekiyor.

Web siteniz, mobil siteniz ve uygulamanızda neler olup bittiğini görmek için, birkaç basit adımda kurulabilen Google Analytics servisini tavsiye ediyorum.

Google Analytics ile web sitenize kaç kişi girmiş, kaç sayfa görüntülemesi yapılmış, ziyaretçiler en çok hangi sayfada vakit geçirmiş görebiliyorsunuz. Ayrıca dönüşümler için hedef tanımlamaları yaparak, ziyaretçilerin hangi sayfada siteden ayrıldıklarını da görebilirsiniz. Geliştirilmiş eticaret’i etkinleştirerek, satışların nereden geldiğini de görebilirsiniz.

Şimdi dijital varlıklarınızı ölçümleyin ve elde ettiğiniz verileri müşterilerinize daha iyisini sunmak için kullanın.

Comment (1)

  • nazlı yiğit 3 Mayıs 2017 at 10:34 am Reply

    teşekkürler sedat bey. Sizin sayenizde dijitalde adım adım nasıl ilerlememiz gerektiğine dair bilgimiz oldu. Google Analytics kullanmaya başladık ama biraz zor geldi açıkçası daha kolay bir araç varmıdır?

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*