twitter anket uygulaması ile etkileşimli içerikler oluşturmak

Twitter anket uygulaması ile etkileşim oluşturun

Popüler mikro blog sitesi Twitter, anket uygulaması ile topluluklar için etkileşim ve analiz imkanı sağlıyor.

Twitter anket uygulaması öncelikle – daha önceki yeniliklerde de olduğu gibi – bazı markalar tarafından test edildi, daha sonra yavaş yavaş tüm twitter kullanıcılarının profilinde yerini aldı. Peki twitter’ın anket uygulaması gerekli miydi?

Başta ticari markalar olmak üzere, siyasi partiler ve sosyal medyanın önde gelen isimleri tarafından kullanılan, ücretsiz istatistiksel veri toplama olanağı sağlayan anket uygulamasını oldukça yararlı buluyorum. Firmalar sosyal medyanın gücüyle, ar-ge faaliyetleri kapsamında potansiyel müşterilerine ulaşıp, ürün geliştirmeleri ile ilgili talepleri toplayabilir, siyasi partiler ise halkın öncelikli isteklerini alabilirler. Ancak herkes tarafından anket yapılabiliyor olması, ülke gündemine yön verecek kötü niyetli kampanyaların da önünü açıyor. Örneğin sosyal medyanın fıtratı gereği kısa sürede milyonlara ulaşabilen bir anket-tweet, kara propaganda aracı olarak kullanıldığında – her ne kadar manipüle edilebilir olsa da verilere dayanıyor olması nedeniyle – itibar kaybına sebep olabilir.

Anket uygulamasında başta sadece iki seçenekli anketler yapılabilirken, kullanıcıların daha fazla seçeneğe ihtiyaç duymasıyla bilikte Twitter, seçenek sayısını 4’e yükseltti.  Anket oluşturmak için Twitter’a giriş yaptıktan sonra, Durum kutusunun altındaki Anket kısmına tıklayarak anket oluşturabilirsiniz.

twitter-anket

Bu yazıyı hazırlarken oluşturduğum anketi aşağıda görebilirsiniz. An itibariyle ankete katılan 46 twitter kullanıcısının %74’ü Twitter anket uygulamasının gerekli olduğunu düşünürken, katılımcıların %26’sı ise gereksiz bir özellik olduğunu belirtti.

Hatırlarsanız Facebook da bir zamanlar anket uygulamasını kullanma sunmuştu fakat bir sür sonra bu uygulamadan vazgeçerek yerini üçüncü parti uygulamalara bırakmıştı. Genelde ücretli veya reklamlı olan bu uygulamalar ise esnek kullanım olanağı vermediğinden Facebook’ta anket yapılmıyor desem yeridir.

Twitter’da anketlerin çok sık kullanılacağını, hatta yukarıda bahsettiği kategorilerin dışında, maç zamanlarında iddaa tahminlerinde ve magazinsel olaylarda da kullanılacağını düşünüyorum. Artık sosyal medyada tekdüze içeriklerden ziyade etkileşimli içerikler görmek istiyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Comment (1)

  • Candan 1 Aralık 2015 at 11:02 am Reply

    twitter’da anket olayını çok sevdim, katılmak da çok kolay olduğundan görenler katılıyor ama istatistikler biraz detay verse ne iyi olacak.

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*