Web sitenizi geliştirmenin ve trafiği artırmanın 3 yolu

Web sitenizin yavaş açıldığını, üstelik daha iyi bir tasarıma sahip olabileceğini düşünüyorsunuz ve bunun için tüm siteyi yenilemek mi istiyorsunuz?

Durun!

Belki de web sitenizin daha hızlı açılması ve daha modern bir görünüme sahip olması için ihtiyacınız olan şey birkaç basit dokunuştur. Aşağıda göreceğiniz 3 püf noktası ile web sitenizde modern bir görünüm sağlayabilir ve trafik artışının yanı sıra etkileşimini de artırabilirsiniz.

  1. Sitenin hız sorununu çözmek

Öncelikle web sitenizin yayınlandığı server, ihtiyacınızı tam olarak karşılıyor mu bunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin web server ile sql server ayrı değil ise bu serverları ayırarak işe başlayabilirsiniz. Web/SQL server ayrı olduğu halde siteye bağlanamama veya veritabanı sorgularının uzun sürmesi gibi sorunlar var ise iyi bir sistem uzmanından destek almalısınız.

Eğer web sitenize çok sayıda resim ve video yüklemesi yapıyorsanız ve web sayfalarınızda çok fazla request varsa web server request’lere cevap vermekte yetersiz kalıyor olabilir. Bunun için server altyapısını güçlendirmeniz gerekiyor. (Ram – CPU/Core)

Eğer sitenize çok sayıda resim video yüklemesi yapıyorsanız ve ziyaretçi sayısı yüksek ise dünyanın her yerindeki ziyaretçilere daha hızlı yanıt verebilmek için önbelleklenmiş dosyaları ağındaki pek çok noktaya dağıtan ve sunan bir CDN hizmeti almalısınız. Bunun için Maxcdn gibi gir servis kullanabilirsiniz.

Server altyapısı ihtiyaçlarınız için yeterli olduğu halde sitenizin yavaş ise pagespeed Insight, Pingdom Page Speed Monitoring gibi tool’lar yardımıyla sitenizin geç açılmasına neden olan sorunları görebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz. Burada özellikle Google’ın Page speed insight aracının gerçek ziyaretçi verilerine göre bir analiz yaptığı için çok işinize yarayacağını belirtmek istiyorum.

Site hızı ile ilgili sorunları tespit etmek ve sitenize özel çözüm önerilerini görmek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
https://web.dev/measure
https://gtmetrix.com/
https://tools.pingdom.com/

2. Tasarımı İyileştirmek

Web site tasarımını iyileştirmek için birkaç basit dokunuştan bahsedeceğim. Çok farklı istekleriniz olabilir ve her zaman bu dokunuşlar işe yaramaz. Ancak web sitenizin oturmuş bir yapısı varsa sadece tasarımsal bazı iyileştirmeler yapmak kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranını artırmanız açısından faydalı olacaktır.

İyileştirme yapmak için öncelikle sorun tespit edilmelidir. Sorunu tespit ederken bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı ile çalışmanız harika olur. Ancak bir UX Designer yoksa da üzülmeyin. Product Manager ve web designer ile tasarımsal sorunları bulacağınızdan şüphem yok!

Tasarımda dikkat etmeniz gereken en önemli konular:

Mesaj
Tasarım, vermek istediğiniz mesajı anlaşılır ifadelerle güçlü olarak vermelidir.

Biçim ve boşluk
Tasarımda kullanılan metin ve görsel ögelerin bütünlüğü, boyutu, ögelre arası boşluk ve hiyerarşi önemlidir. Bunlar mutlak birbirini tamamlamalıdır, aksi halde ortaya kullanıcıların içinde kaybolduğu karmakarışık bir yapı çıkacaktır.

Yazı Tipi ve boyut
Yazı tipi çok basit görünse de bir tasarımda üzerinde en çok düşünülmesi gereken konudur. Hangi mesaj hangi yazı tipi ile verilecek? Mesaj güçlü mü zayıf mı görünecek? Bunlar önemli ayrıntılar…

Renk uyumu
Web tasarımda hangi bölümde hangi renkler kullanılacak? Başlıklarda farklı renkler olacak mı? Header ve footer’da hangi renk kullanılacak? Linklemelerde kullanılacak renk ne olacak?

Yüksek Kaliteli Görseller
Yüksek kaliteli görseller kullanmak da tasarımı tamamlayan unsurlardan birisidir. Farklı ekran çözünürlüklerinde de kalitenin korunması için yüksek kaliteli görseller kullanmak önemlidir.

Tasarım süreci boyunca uyumlu renklerin seçiminden görsel kullanımına kadar yararlanabileceğiniz bazı siteleri paylaşıyorum.

https://colorhunt.co/
https://coolors.co/
https://www.freepik.com/
https://www.iconfinder.com/
https://www.lifeofpix.com/
http://gratisography.com/
https://startupstockphotos.com/
https://pixabay.com/
https://unsplash.com/
https://stocksnap.io/

3. Ölçümleme, Analiz ve Aksiyon
Web sitenizin tüm bölümlerinde bir web analytics tool’u çalıştırın ve bu analytics tool’u ile web sitenizin sürekli ölçümlendiğinden emin olun. Analytics raporlarını düzenli aralıklarla takip edin ve detaylı analizler yaparak kullanıcıların çıkış sayfalarını, en az zaman geçirdikleri sayfaları, siteyi terk etme zamanlarını ve siteden çıkmalarına neden olan sorunları analiz edin. Sonuç olarak yaptığınız analizleri bir A-B testi ile doğrulayın ve test sonucuna göre aksiyon alın.

Son olarak heatmap analizleri ve funnel kurgularının yanı sıra mini anketlerle kullanıcılarınızdan doğrudan bilgi almayı ihmal etmeyin. Bu bilgiler esasen doğrudan müşteri/kullanıcı değerlendirmesi olduğundan bir önceliklendirme kuralı ile mutlaka canlıya alınması gereken güzel iş geliştirme fırsatları içerebiliyor. Bunun için aşağıdaki araçları kullanmanızı öneririm.

https://www.hotjar.com/
https://optimize.google.com/
https://vwo.com/

Web sitenizi geliştirmenin ve trafiği artırmanın 3 yolu başlıklı bu yazıda web site trafiğini arttırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapabilecekleriniz ile ilgili bilgi verdim. Bu konuda cevabını öğrenmek istediğiniz tüm soruları bana iletebilirsiniz, seve seve yardımcı olurum.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*