seo için tanıtım yazısı gerekli mi yoksa tanıtım yazıları eski etkisini yitirdi mi?

SEO için tanıtım yazısı almak gerekli mi?

SEO çalışmaları denilince yıllar önce ilk akla gelen backlink idi, fakat son bir kaç yıldır sektör haline gelen tanıtım yazısı yazma ve yayınlama hizmetleri hem Google, hem de Yandex ve Bing gibi arama motorları açısından önem arz ediyor. Çünkü özgün ve yararlı içerikler insanları mutlu ediyor, arama motorlarının amacı da insanları mutlu edecek içeriklere ulaştırmak olduğundan iyi planlanmış, doğal görünümlü tanıtım yazıları seo için kritik önem taşıyor.

Yazının icadından bu yana hikaye, roman, biyografi, röportaj gibi bir çok türde eserler yazılmıştır. Bu eserler birbirinden tamamen farklı olsa da hepsinin ortak özelliği nesilden nesile yüzyılardır kalemle aktarılmasıdır. Öyle ya ne de olsa söz uçar yazı kalır..

Google arama algoritmasını her güncellediğinde bir küçük değişiklik ile SEO’nun kuralları değişir. Bir güncellemede aynı anchor text üzerinden aşırı backlink alan siteleri sıralamadan düşürür, diğer güncellemede SSL kullanılan siteyi sıralamada yükseltir. Algoritmalar değişse de değişmeyen ve gelecekte de değişmeyecek olan tek şey özgün tanıtım yazılarıdır. Özgün içerikli yazılar hem arama motorları hem de insanlar tarafından çok sevilir ve benimsenir.

SEO için tanıtım yazıları çok önemlidir. Backlink alma, reklam satın alma gibi yöntemler geçici süreli ve daha maliyetlidir, oysa tanıtım yazıları en düşük maliyetle binlerce potansiyel müşteriye ulaşabileceğiniz, en önemlisi de site yayında olduğu sürece size müşteri kazandırmaya devam edecek olan bir reklam yöntemidir. Tanıtım yazısında asıl önemli olan doğal olmasıdır, açıkça firma veya ürün reklamı yapan tanıtım yazıları yanıltıcı içerikler sebebiyle amacından sapmakta ve fayda sağlamamaktadır.

Örneğin tanıtımı yapılan ürünün olumlu özelliklerinden bahsederken, varsa olumsuz durumlardan da bahsedilmeli, fiyat-performans değerlendirmesi yapılmalıdır. Aksi halde yapılan bu tanıtım insanlara sempatik gelmez ve sitede durma süreleri kısalır. Bu durum da seo için olumsuz bir durum oluşturur. Bu yüzden özellikle seo amaçlı yazacağınız tanıtım yazılarında doğal ve gerçekçi bir dil kullanın.

Comments (2)

  • Abdulkerim 30 Nisan 2016 at 3:05 am Reply

    Hocam seo ile ilgili biraz daha isin detayina girersen cok sevinirim,her yerde benzer seylerden bahsediliyor ama tanitimdan ve backlinkten daha etkili bir seyler olmali diye dusunuyorum?

  • serdar 24 Ekim 2016 at 10:09 pm Reply

    öncelikle siten özgün olsun link almak en son iş
    ve resimler bol olsun herbirinin isimleri olsun bu sitedeki gibi

Leave Your Comment

Your email address will not be published.*